23 Ocak 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Prof. Dr. Gülgün Yener ve Kozmetik Tehlikesi
10 Nisan 2013 Çarşamba 11:11

Prof. Dr. Gülgün Yener ve Kozmetik Tehlikesi

İstanbul Üniversitesi Kozmetoloji Bilimdalı’ndan Prof. Dr. Gülgün YENER günümüzde kozmetiklerde güvenilirliğin eskiye oranla daha iyi olduğunu ifade etti.

‘Kozmetikler tehlike saçıyor’ yanlış bir çıkış

Kozmetik ürünler tehlike saçıyor diye bir şey yok. Bilakis üretim ve denetimler şimdi daha fazla kurallara bağlıdır. Eskiden kozmetikler merdiven altı diye tabir edilen şekilde GMP’ye uygun olmayan şekillerde de üretilebiliyorlardı.

 

Kozmetikte kullanılan içerik önemlidir

Kozmetiklerde şu durumu göz ardı etmemek gerekir. Eğer içeriğinde sağlık açısından kullanımının uygun olmadığı maddeler varsa bu ciddi sıkıntılara yol açabilir. Ancak bunlar istenen limitlerde kullanılıyor ya da bu maddeler hiç kullanılmamışsa kozmetik ürünlerden yana çekince duymaya gerek yoktur.

 

Pahalı ürünlerde tüketici her söylenene aldanmamalı

Piyasada kendisini zararsız kozmetikler kategorisinde öne sürüp daha pahalı olarak satışa sunulan ürünler işin ticari boyutunu canlandırmaktan başka bir şey değildir. Bu noktada tüketici kandırılabilmektedir.

 

Bir ürün yüzde yüz bitkisel olamaz

Yüzde yüz bitkisel ya da yüzde yüz doğal gibi reklam sloganları imkansız bir durumdan bahsetmektedir. İçeriği doğal bileşenler ağırlıklı olabilir. Zararı kanıtlanmış ürünler ya da petrol fraksiyonları içermiyor olabilir. Tüketici de bilinçlendiği için haliyle bu ürünleri tercih edecektir. Günümüzde var olan bu yönelim bilinçlenmenin bir sonucudur.

 

Eczacı kozmetik ürünleri iyi tanımalıdır

Eczacı eczanesinde var olan ürünü mutlaka iyi tanımalıdır. Kozmetik ürünler hasta olup eczaneye gelen kişilerin değil, özel müşterilerin ilgi alanıdır. Eczacı ise müşteriye ürünü anlatacak ve onun ihtiyacına göre kozmetik kullanımını sağlayabilecek olan kişidir.

 

Kozmetikte etkinlik kişiden kişiye değişir

Kozmetik ürünlerde etkinlik kişiden kişiye göre oldukça değişebilen bir durumdur. Bazı ürünlerin bazı kişilerde etkin olabilmesi için çok fazla ve çok farklı parametreler vardır. Yine eczacının bu ince detayları bilmesi ve kozmetik talep eden kişileri bu doğrultuda yönlendirebilmesi gerekmektedir.

 

Ayşe Esra GÜLER

Bu haber toplam 2942 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.