Bir Mantar Enfeksiyonu: Atlet Ayağı

{{ '2013-05-05 12:48:03' | moment }}

Atlet ayağı özellikle uzun süre kapalı ayakkabı giyenlerde görülen bir mantar enfeksiyonudur.

Mantar hastalıkları bazı mikroorganizmaların genellikle cilt ve tırnakta, nadiren de diğer organlarda meydana getirdikleri hastalıklardır.

Bu dosyada yine bir çeşit mantar enfeksiyonu olan atlet ayağı hastalığından bahsetmek istiyorum. Temel belirtileri genellikle ayak parmakları arasında, bazen de ayak tabanında görülen, çatlayıp soyulabilen kaşıntılı kızarıklıklar; rahatsız edici ayak kokusu; kırılgan ve tabakalaşmış ayak mantarıdır.

Atlet ayağı ılık ve nemli ortamlarda ayaklarda ortaya çıkan ve deri, kıl ve tırnaklardaki proteinlerle beslenip gelişen bir mantar enfeksiyonudur.

Adından da anlaşılacağı gibi atlet ayağı, sporcularda yaygın olarak görülür. Bunun nedeni mantarın gelişmesi için ideal koşulları sağlayan kapalı spor ayakkabılarının giyilmesidir. Enfeksiyon kapmış kişiler ve evcil hayvanlar yoluyla bulaşır.

Atlet ayağı bazı durumlarda kendiliğinden yok olur. Ayrıca piyasada bulunan mantar önleyici pudra ve kremler hem genel mantar enfeksiyonları hem atlet ayağı için de kullanılabilir. Mantar oluşumunu önlemek için verilebilecek başlıca öneri, ayağı temiz ve kuru tutumak, mümkün olduğunca havalandırmak ve temiz çoraplar giymektir.

Çay ağacı yağı (Melaleuca viridifolia) mantar hastalıklarına ve dolayısıyla atlet ayağına iyi gelmektedir. Her gün rahatsızlık olan bölgeye sürülmelidir. Özellikle atlet ayağı için, ayağınıza birkaç damla kadife çiçeği (Tagetes sp) yağı damlattığınız ılık su içerisinde bekletin.

 

Kaynaklar:

Hastalık Tedavisinde Alternatif Çözümler- Caroline Green

Sağlık Ansiklopedisi Cilt 2-İhlas Yayınları

 

Ayşe Esra GÜLER

İVEK © 2016   /   Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
0212 410 60 40 bilgi@ivek.org.tr

Merkez Mahallesi Esenler Cd. 5/1 Sk.
No: 10/110 Bağcılar/İSTANBUL

Web Tasarım & Yazılım | INVIVA